Ερευνητικά Εργαστήρια

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΑΓΡΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και ΕΥΦΥΟΥΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ (ΕΑΑΔΕΓ)

SUSTAINABLE AGRI-FOOD and SMART FARMING LABORATORY

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ και ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ (ΤΕΤΔ)

ΣΧΟΛΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΠΑ)

Διεύθυνση:    Εργαστήριο Αειφόρου Αγρο-Διατροφής και Ευφυούς Γεωργίας

Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Κτήριο Αικ. Μηνά, Ιερού Λόχου 10 και Μακρυγιάννη, 81400, Μύρινα, Λήμνος

Επικοινωνία:    Γεώργιος Βάσιος, Επίκουρος Καθηγητής, τηλ: +30 22540 83116, email: vasios@aegean.gr

ΣΚΟΠΟΣ

Το ΕΑΑΔΕΓ εστιάζει στη μελέτη θεματικών έρευνας που αφορούν τη Βιώσιμη Διατροφή, την Αγροδιατροφή, την Ευφυή Γεωργία και τη Διαχείριση των Βιοτικών Πόρων, σε θεωρητικό και εφαρμοσμένο επίπεδο. Κυρίαρχος σκοπός του ΕΑΑΔΕΓ αποτελεί, η διεπιστημονική προσέγγιση ανάμεσα στην γεωργία και το περιβάλλον, για την μελέτη σύγχρονων και κρίσιμων ζητημάτων της επιστήμης τροφίμων και διατροφής, μέσα από το πρίσμα της περιβαλλοντικής διαχείρισης, της αειφόρου αγροτικής και περιφερειακής ανάπτυξης και της διατροφής του ανθρώπου.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ και ΥΠΟΔΟΜΕΣ

Το ΕΑΑΔΕΓ εδρεύει στο κτήριο Αικ. Μηνά του ΤΕΤΔ/ΠΑ και για την υλοποίηση ποικίλων ερευνητικών πρωτοβουλιών έχει στη διάθεση του τον εργαστηριακό εξοπλισμό και τις εγκαταστάσεις του ΤΕΤΔ. Ενδεικτικά:

ΕΜΨΥΧΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ

Το ΕΑΑΔΕΓ στελεχώνεται από το ακόλουθο ανθρώπινο δυναμικό, καθώς και από επιστημονικούς συνεργάτες:

Μέλη ΔΕΠ (ΤΕΤΔ):

Επιστημονικοί Συνεργάτες:

Μεταδιδακτορικοί Ερευνητές (ΤΕΤΔ):

Υποψήφιοι Διδάκτορες (ΤΕΤΔ):

Προπτυχιακοί Φοιτητές (ΤΕΤΔ):

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Το ΕΑΑΔΕΓ αναλαμβάνει πρωτοβουλίες για την εκπαίδευση μαθητών και ενηλίκων σε θέματα που αφορούν τη βιώσιμη διατροφή, την περιβαλλοντική διαχείριση και την κλιματική αλλαγή. Με τη χρήση σύγχρονων τεχνικών διδασκαλίας, ο στόχος που τίθεται είναι η ευαισθητοποίηση συγκεκριμένων ομάδων, αλλά και του κοινού, σε σύγχρονα και κρίσιμα ζητήματα της επιστήμης τροφίμων και διατροφής.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ